czwartek, 16 lipca 2015

Dzień pierwszy

Kochani! Zebrałam się! Dziś pierwszy dzień zmagań, by zdobyć wymarzoną figurę, wagę i wymiary. Mam zamiar codziennie ćwiczyć (co najmniej 3 razy w tygodniu intensywnie, reszta rekreacyjnie) i - oczywiście - jak najczęściej zamieszczać postępy na blogu! Do tej pory zaczynałam kilka razy, ale nigdy nie wytrwałam dłużej niż tydzień... Słabiutko. Mam nadzieję, że tym razem dam sobie radę i wytrwam w postawionym celu i powitam 2016 roku w nowym, zdrowym ciele, które będę kochać całym sercem, bo teraz brakuje mi samoakceptacji.
W realizacji celu pomogą mi aplikacje na telefon, wymienione i krótko opisane poniżej. Uwaga! Używam iPhona z systemem iOS, nie wiem czy wymienione aplikacje są dostępne w wersji na Androida lub Windows, ale jeśli nie, na pewno znajdziecie zamienniki.
  •  reconti - reconti.com - aplikacja pomaga poznać siebie, dostrzec efekty, zmiany, na podstawie pomiarów masy i wymiarów ciała, aktywności fizycznej oraz propozycje; można korzystać z niej również na komputerze; codziennie dostajemy raport zmian.
  • MyFitnessPal - podobny do reconti, ale więcej informacji wprowadzamy sami  - ożna m.in. monitorować ilość spożytych i spalonych kalorii (wersja angielska).
  • tabela kalorii "Wiem co jem" od Mobiem - chyba nie muszę tłumaczyć, do czego służy :)
  • przypominajka Any.DO - przypomina mi o tym, kiedy zjeść posiłek, wypić szklankę wody, ćwiczyć, ale też o spotkaniach czy ważnych zajęciach - dwa w jednym! :)
  • Glow - monitoruje cykl miesiączkowy; na podstawie wprowadzonych danych ocenia nasze kobiece zdrowie i przysyła ważne porady i ostrzeżenia; przydatna przy odchudzaniu, ale także unikaniu lub planowaniu ciąży ;)
  • Apple Health - aplikacja systemowa od Apple; współpracuje z wieloma aplikacjami i można dodawać do niej wszystkie dane.
  • Moves - liczy ile chodzimy, biegamy lub jeździmy na rowerze, ponadto posiada mapkę, więc możemy przypomnieć sobie, gdzie byliśmy (na przykład po upojnej imprezie haha).

Stan na: wtorek, 16 lipca 2015 roku
  • Wymiary: 
  1.  brzuch na wys. pępka - 86 cm
  2.  talia w najwęższym miejscu - 76 cm
  3.  biodra w najszerszym miejscu - 97 cm
  4.  udo w najszerszym miejscu - 65 cm
  5.  ramię w najszerszym miejscu - 36 cm 
  6.  BMI - 25.6 
  7.  waga - nie posiadam wagi, około 68 kg 
  8.  poziom tłuszczu - 23.5%
  • CPM - 2053 przy niskiej aktywności fizycznej
  • PPM - 1453 kcal dziennie żeby chudnąć


Cele - czas realizacji do 31 grudnia 2015 roku
  • Kupić wagę! 
  • Pić co najmniej 6 szklanek wody dziennie! (1,5 litra)
  • Odżywiać się zdrowo!
  • Ćwiczyć codziennie!
  • Pogłębiać swoją wiedzę!
  • Pomiary:
  1.  BMI - około 21.9
  2.  waga - 58 kg
  3.  poziom tłuszczu - około 19%
 Jak obliczyć przybliżony poziom tłuszczu w organizmie? Kliknij!


Mój startowy raport reconti: 

Opis do analizy masy i składu ciała

Został wprowadzony pierwszy pomiar i można przedstawić wyniki w sposób dokładny, zrozumiały i kompletny zarazem
Zazwyczaj, kiedy stajemy na wadze, oceniamy tylko jedną rzecz: czy w ostatnim czasie przytyliśmy, czy też udało nam się schudnąć. Nie zastanawiamy się natomiast, czym w rzeczywistości ta zmiana wagi jest podyktowana, a są to istotne informacje.
Ciało zbudowane jest z wielu narządów i tkanek. O tym, ile ważysz najbardziej decyduje masa kośćca, organów wewnętrznych, a także zawartość tkanki tłuszczowej i tkanki mięśniowej. Waga szkieletu, a także narządów takich jak serce, wątroba, nerki czy mózg raczej nigdy się nie zmienia.
O tym, czy tyjesz lub chudniesz decyduje przede wszystkim zmieniający się poziom tłuszczu lub masy mięśniowej. Jeżeli masz za dużo tłuszczu, a za mało mięśni, ciało staje się pulchne, miękkie i obwisłe. I na odwrót. Kiedy masz dużo mięśni, a mało tłuszczu - ciało wygląda na jędrne i wysportowane. Co ciekawe, w jednym i drugim przypadku waga ciała może być taka sama, a ciało wyglądać zupełnie inaczej. Dlatego korzystając z naszego pomiaru masz szanse poznać, w jakiej naprawdę jesteś kondycji.
W pierwszej kolejności do oceny Twojej masy ciała posłużyliśmy się tzw. wskaźnikiem obliczeniowym BMI, który ocenia czy ważysz za dużo, czy też za mało. Jego prawidłowa wartość powinna wahać się miedzy 18.5 a 24.9. Obecnie przy wzroście 163 cm i wadze 68.0 kg wartość tego wskaźnika wynosi 25.6, zatem sugerując się tym kryterium można powiedzieć, że obecnie Twoja waga jest nieco zawyżona. Musisz teraz bardzo uważnie ją kontrolować, bowiem kiedy organizm przekracza wartość wskaźnika BMI 25, pojawia się ryzyko, że masa ciała w ciągu kilku, kilkunastu miesięcy jeszcze bardziej się zwiększy i pojawią się zagrożenia zdrowotne.
Ale jak już wcześniej wspominaliśmy, o tym jak wygląda nasze ciało decyduje nie tylko waga, ale także jego skład.
W Twoim przypadku poziom masy beztłuszczowej ciała jest na wystarczającym poziomie. Jedyne zastrzeżenia budzi dość mocno podwyższony udział tłuszczu. Obecnie ten naddatek waha się na poziomie 3.7 kg. Aby uzyskać zadowalający efekt Twoja waga w pierwszym etapie powinna osiągnąć poziom 58.8 kg.
Być może przyczyną pewnych odchyleń w Twojej budowie ciała są niektóre błędy dietetyczne. Za gromadzenie się tłuszczu w organizmie mogą odpowiadać takie czynniki jak: niewłaściwa podaż kalorii (za mała, lub za duża), nieregularne odżywianie, deficyt określonych składników odżywczych, itp. Jeżeli więc interesuje Cię chęć głębszego przyjrzenia się swojej diecie, a także znalezienie właściwego klucza do poprawy składu ciała, zapraszamy do dalszej analizy i porad w Twoim klubie fitness. Wtedy wyjaśnimy Ci wszystkie ewentualne nieprawidłowości, będziemy systematycznie monitorować skład ciała i opcjonalnie wyznaczymy specjalnie dla Ciebie przygotowany plan żywieniowy.
Aby zaprezentowana przez nas analiza była dla Ciebie w 100% jasna, na koniec wyjaśnimy Ci także dokładnie co oznaczają niektóre mniej zrozumiałe wyniki pomiaru.
Do obliczenia prawidłowej masy ciała zgodnie z zaleceniami WHO posługujemy się wskaźnikiem masy ciała według Queteleta, określanym jako Body Mass Index, w skrócie BMI. Jest to anglojęzyczna nazwa wskaźnika oceniającego wagę ludzi powyżej 20-go roku życia. Wskaźnik BMI obliczany jest na podstawie wagi i wzrostu. Wartości niższe mogą świadczyć o niedożywieniu, a wyższe wskazują w większości przypadków na nadwagę lub otyłość.
U Ciebie wartość ta wynosi obecnie 25.6
Masa tłuszczowa - to łączna ilość tłuszczu w Twoim organizmie podana w kilogramach. Obecna masa Twojego tłuszczu wynosi 16.0 kg. Nie oznacza to jednak, że wszystko jest nadmiarem. Pewna ilość tłuszczu w Twoim organizmie jest potrzebna, ale nie powinna być ona wyższa niż 12.3 kg.
Masa beztłuszczowa - to masa Twoich kości, narządów i mięśni podana w kg. Jeżeli występuje jej naddatek lub deficyt, to przede wszystkim oznacza, że organizm nadbudował albo stracił mięśnie, ponieważ masa kości i narządów wewnętrznych u zdrowego człowieka się nie zmienia. Naddatek masy beztłuszczowej oznacza wynik pozytywny, natomiast deficyt - negatywny.
Podstawowa Przemiana Materii (PPM) - mówiąc najprościej to najmniejsza ilość kalorii, jaką potrzebuje Twój organizm na dobę, aby mógł prawidłowo funkcjonować. U Ciebie wynosi ona 1453 kcal.
Czynniki zwiększające PPM:
  • zwiększony udział masy mięśniowej w ogólnej budowie ciała
  • dobry stan odżywienia
  • menstruacja u kobiet, okres ciąży i karmienia piersią
  • nadczynność tarczycy
  • leki hormonalne: testosteron, hormony tarczycy, hormon wzrostu
  • kofeina, aspiryna, klenbuterol, efedryna
  • stany gorączkowe
  • niska temperatura otoczenia
  • zwiększona podaż białka w diecie
Czynniki zmniejszające PPM:
  • niedożywienie kaloryczne
  • niedoczynność tarczycy
  • beta-blokery - leki stosowane w leczeniu nadciśnienia i chorobach serca
Całkowita przemiana Materii (CPM) - to ilość kalorii na dobę, jaką potrzebuje organizm przy Twoim obecnym stylu życia. Na podstawie wykonanych obliczeń i w zależności od aktywność fizycznej, zalecana wartość CPM dla Ciebie wynosi:
  • 2034 kcal - przy niskiej aktywności fizycznej
  • 2180 kcal - przy średniej aktywności fizycznej
  • 2325 kcal - przy wysokiej aktywności fizycznej (sportowcy, ludzie ciężko pracujący fizycznie)
Dostarczając organizmowi więcej kalorii możesz przybierać na wadze, natomiast jedząc mniej - chudnąć (nie powinno się jednak schodzić poniżej wartości PPM, czyli 1453 kcal).

Challenge na kolejne 30 dni ( do 15 sierpnia):




















Moje pośladki już się cieszą :D
Trzymajcie za mnie kciuki!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz